ЗАРЕЄСТРУВАТИ ТОРГОВЕЛЬНУ МАРКУ ШВИДКО: 5 ЛАЙФХАКІВ У 2022 РОЦІ
Незалежно від того, яку процедуру реєстрації торговельної марки Ви обрали, звичайну (1 рік 9 місяців - 2 роки) чи прискорену (7-9 місяців), рекомендації нижче допоможуть Вам зекономити до кількох місяців часу і приблизити момент одержання Вами свідоцтва на торговельну марку.
ЛАЙФХАК № 1. СПОЧАТКУ ЗАЯВКА, А ПОТІМ ПОШУК.
Одним з підготовчих етапів до реєстрації торговельної марки є проведення пошуку на тотожність та схожість (надалі - пошук), мета якого - виявити вже зареєстровані торговельні марки або тільки подані на реєстрацію позначення, які є тотожними та (або) схожими до ступеня змішування з Вашим позначенням. У матеріалі «Шукати чи не шукати?» ми вже розповідали, що пошук може проводитися за відкритими базами даних, однак, результати такого пошуку не будуть повними, оскільки не включатимуть відомості про заявки на торговельні марки, подані на реєстрацію, але за якими не встановлена дата подання (не сплачено збір за подання), а тому ми рекомендуємо замовляти повний пошук. Звіт за результатами повного пошуку Ви можете отримати протягом 7 робочих днів або протягом 3 робочих днів з моменту зарахування коштів за його проведення (звісно, вартість термінового пошуку буде вищою).
А тепер давайте перерахуємо дії, які необхідно Вам вчинити для проведення повного пошуку: подати клопотання про проведення пошуку, отримати від Укрпатенту рахунок на оплату його послуг, оплатити цей рахунок, почекати 3 або 7 робочих днів на звіт, проаналізувати звіт і оцінити ризики відмови у реєстрації Вашого позначення. Тільки після всіх перелічених вище кроків Ви подаватимете заявку на реєстрацію торговельної марки.
Що радимо ми?
Попередньо проаналізувавши позначення на предмет його відповідності умовам надання правової охорони, подати заявку на реєстрацію торговельної марки, після чого вже подавати клопотання про проведення пошуку.
Такий алгоритм дій має, як мінімум, дві переваги: по-перше, Ви мінімізуєте ризики щодо того, що за час, коли Ви чекатимете на звіт за результатами пошуку, третя особа подасть на реєстрацію тотожне або схоже до ступеня змішування позначення, по-друге, Ви заощаджуєте час, оскільки після одержання результатів пошуку (якщо не виявлено «проблемних» для Вас позначень) Ви можете переходити до оплати збору за подання заявки. Якщо ж за результатами проведеного пошуку Ви розумієте, що ризик відмови у реєстрації дуже високий, Ви нічого не втрачаєте - просто не оплачуєте збір за подання, і заявка вважатиметься відкликаною.
ЛАЙФХАК № 2. ЗАЯВКА - В ЕЛЕКТРОННІЙ ФОРМІ.
Радимо Вам при поданні заявки на реєстрацію торговельної марки використовувати електронну форму подання.
Це абсолютно очевидне джерело економії часу:
- по-перше, немає потреби друкувати та формувати пакет документів;
- по-друге, немає потреби їхати в Укрпатент, щоб подати заявку, або йти у поштове відділення, щоб відправити її;
- по-третє, комунікація щодо заявки буде відбуватися в електронному вигляді через Ваш особистий кабінет, що забезпечує її (комунікації) оперативність.
ЛАЙФХАК № 3. НЕ ЗАТЯГУЙТЕ ЗІ СПЛАТОЮ ЗБОРУ ЗА ПОДАННЯ ЗАЯВКИ.
За подання заявки на реєстрацію торговельної марки сплачується збір. Строк для його сплати встановлено у 2 місяці з моменту подання заявки на реєстрацію. Звісно, Ви маєте право сплатити його в останній день зазначеного строку, проте, якщо Ваша ціль - зареєструвати торговельну марку швидко - такий підхід точно не для Вас.
Як тільки Ви отримали результати пошуку і переконалися, що все гаразд, а заявка вже подана на реєстрацію, нічого не перешкоджає Вам сплатити збір за подання заявки.
Потреби чекати на повідомлення з Укрпатенту з нагадуванням про необхідність сплатити збір немає.
Що ж Вам необхідно знати, аби сплатити збір за подання заявки?
По-перше, номер Вашої заявки (якщо Ви подали її в електронній формі, відразу після реєстрації заявки формується розписка з номером заявки; якщо Ви подали її в паперовій формі, дізнатися номер своєї заявки Ви можете тут за назвою торговельної марки або ПІБ/найменуванням заявника).
По-друге, суму, яка підлягає сплаті. Визначити розмір збору за подання заявки Ви можете тут (підказка: шукайте коди 40100 або 40200).
ЛАЙФХАК № 4. ВІДСЛІДКОВУЙТЕ СТАН РОЗГЛЯДУ ЗАЯВКИ.
Цей лайфхак більше стосується тих, хто подав заявку на реєстрацію торговельної марки в паперовій формі, однак, не зайвим буде і для тих, хто скористався сервісом електронного подання заявок.
Ми рекомендуємо Вам бути активними і час від часу відслідковувати стан розгляду Вашої заявки, а не пасивно чекати від Укрпатенту листів. Якщо Ви подали заявку в електронній формі, відслідковувати стан її розгляду Ви можете у своєму особистому кабінеті, якщо ж в паперовому - Ви можете робити це тут за номером заявки, назвою торговельної марки або ПІБ/найменуванням заявника.
Підкреслюємо, що особливого значення це набуває щодо «паперових» заявок, оскільки комунікація щодо них здійснюється засобами поштового зв'язку, а це несе певні ризики, що лист може загубитися, потрапити не туди, повернутися назад в Укрпатент через його неотримання (хоча Ви, можливо, навіть не здогадувалися, що він чекав на Вас у поштовому відділенні), тому вкрай важливо моніторити інформацію і наперед бути обізнаним, що найближчим часом до Вас має надійти лист і, відповідно, слідкувати за цим. Це допоможе Вам значно заощадити час, оскільки Ви матимете можливість без необґрунтованих затримок зреагувати на запит, повідомлення, рішення Укрпатенту.
ЛАЙФХАК № 5. СЛІДКУЙТЕ ЗА ПРАВИЛЬНІСТЮ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЛАТЕЖУ ПРИ СПЛАТІ ЗБОРУ ЗА ПУБЛІКАЦІЮ ТА ДЕРЖАВНОГО МИТА ЗА ВИДАЧУ СВІДОЦТВА.
З моменту одержання рішення про реєстрацію торговельної марки у Вас є 3 місяці, аби сплатити збір за публікацію про видачу свідоцтва та державне мито за видачу свідоцтва. В даному випадку застосовується те ж саме правило, що й при сплаті збору за подання заявки - оперативність - запорука наближення моменту, коли Ви триматимете в руках свідоцтво на торговельну марку.
Однак, варто звернути увагу ще на одну деталь - коректність відображеної в платіжках про сплату збору за публікацію та державного мита за видачу свідоцтва інформації. В призначенні обох платежів Ви маєте вказати номер заявки, а в призначенні платежу про сплату збору за публікацію про видачу свідоцтва - ще й код платежу (код платежу Ви можете знайти в інформаційному повідомленні, яке надходить разом з рішенням про реєстрацію торговельної марки). Помилка в коді платежу - підстава для повернення або перезарахування коштів (в останньому випадку необхідно подавати клопотання про перезарахування коштів і оплачувати послуги Укрпатенту з перезарахування), а це додатковий час, який віддаляє Вас від завершення процедури реєстрації торговельної марки.
Задля уникнення таких неприємних дрібниць рекомендуємо перевіряти інформацію, яку Ви вводите в якості призначення платежу через мобільний додаток або яку вводить касир в касі банку.