ЧИ МОЖЕ ІНСТИТУТ СПІЛЬНОГО ІНВЕСТУВАННЯ БУТИ ВЛАСНИКОМ ТОРГОВЕЛЬНОЇ МАРКИ?
Попри те, що станом на дату публікації цього матеріалу в Україні налічується вже 1741 інститут спільного інвестування, досі час від часу виникає питання, чи може інститут спільного інвестування бути власником торговельної марки.
Пояснюємо.
Як встановлено законодавством, власником (власниками) торговельної марки може (можуть) бути:
- фізична особа;
- юридична особа;
- кілька фізичних та (або) юридичних осіб.
Відтак, аби з'ясувати, чи може інститут спільного інвестування бути власником торговельної марки, необхідно звернутися до аналізу його правової природи.
Інститути спільного інвестування функціонують у вигляді або корпоративних, або пайових фондів.
Основною відмінною рисою між корпоративним фондом та пайовим фондом є те, що перший є юридичною особою, яка утворюється у формі акціонерного товариства, а другий - не є юридичною особою, а являє собою сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності.
Управління активами і корпоративного фонду, і пайового фонду здійснюється компанією з управління активами, яка створюється у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю і провадить діяльність з управління активами на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Проте, між управлінням активами корпоративного фонду та управлінням активами пайового фонду існує суттєва різниця - якщо в першому випадку таке управління здійснюється на підставі укладеного між корпоративним фондом та компанією з управління активами договором, то в другому випадку таке управління здійснюється за фактом створення пайового фонду компанією з управління активами.
З інформації вище робимо висновок - оскільки пайовий фонд не є юридичною особою, а є лише сукупністю активів, відповідно, пайовий фонд не може бути власником торговельної марки.
Що стосується корпоративного фонду, то питання, чи може останній бути власником торговельної марки, виникає в наступному контексті: оскільки активами корпоративного фонду управляє компанія з управління активами, то, можливо, саме компанія з управління активами має бути власником торговельної марки корпоративного фонду.
Така позиція є помилковою, і ось чому:
- і корпоративний фонд, і компанія з управління активами - юридичні особи, які є власниками переданого їм учасниками майна;
- компанію з управління активами не можна ототожнювати з корпоративним фондом, яким вона управляє, оскільки, по-перше, управління активами корпоративного фонду є професійною діяльністю компанії з управління активами, по-друге, компанія з управління активами діє від імені, в інтересах та за рахунок корпоративного фонду, по-третє, компанія з управління активами може одночасно здійснювати управління активами кількох корпоративних фондів.
Відтак, і корпоративний фонд, і компанія з управління активами як юридичні особи можуть бути власниками торговельнох марок, однак, в різних іпостасях.
На прикладі.
Компанія з управління активами здійснює свою професійну діяльність під певною назвою. Нічого не заважає їй зареєструвати цю назву як торговельну марку. В той же час, ця ж компанія з управління активами може одночасно управляти активами, наприклад, трьох корпоративних фондів, кожен з яких має свою назву, і, відповідно, кожен з цих трьох корпоративних фондів може зареєструвати свою назву як торговельну марку з єдиною різницею, що якщо заявку на реєстрацію торговельної марки від свого імені і у своїх інтересах подає компанія з управління активами, то підписантом за нею буде виконавчий орган останньої або представник, а якщо заявником за заявкою на реєстрацію торговельної марки є корпоративний фонд, то підписантом за нею буде виконавчий орган компанії з управління активами, яка діє від імені, в інтересах та за рахунок такого корпоративного фонду, або представник.
Команда arIPat допоможе Вам зареєструвати Вашу торговельну марку в Україні та будь-якій іншій країні світу без невиправданих зволікань. Отримати консультацію.
Корисні матеріали.