Реєстрація торговельної марки в Чехії
Які способи реєстрації торговельної марки доступні в Чехії для заявника-резидента України?
Аби зареєструвати торговельну марку (надалі також - ТМ) в Чехії, можна скористатися одним із перелічених нижче способів:
- подати заявку безпосередньо у патентне відомство Чехії;
- подати заявку до Відомства з інтелектуальної власності Європейського Союзу для реєстрації торговельної марки ЄС;
- подати міжнародну заявку через національне патентне відомство України до Міжнародного бюро Всесвітньої організації інтелектуальної власності.
Надалі в цьому матеріалі будуть розглянуті особливості реєстрації торговельної марки в Чехії через її патентне відомство.
Які позначення можуть бути зареєстровані в Чехії в якості торговельних марок?
В Чехії існують три типи торговельних марок, які й можуть бути зареєстровані, - індивідуальні, колективні та сертифікаційні.
Щодо видів торговельних марок, то їх перелік, а він включає словесні, зображувальні, об'ємні, позиційні, кольорові, звукові, анімаційні, мультимедійні, голографічні позначення, позначення, що відтворюють візерунки, не є вичерпним. В Чехії може бути зареєстроване будь-яке позначення, яке, по-перше, здатне відрізнити товари та/або послуги однієї особи від товарів та/або послуг інших осіб, а, по-друге, може бути відтворене в Реєстрі торговельних марок Республіки Чехія таким чином, аби для будь-якої третьої особи був чітко зрозумілий його предмет правової охорони.
Як дізнатися, що тотожне та/або схоже позначення не зареєстроване в Чехії на момент подання заявки на реєстрацію торговельної марки?
Аби уникнути неприємностей, пов'язаних з виявленням під час реєстрації торговельної марки позначень, тотожних чи схожих з нею, ми рекомендуємо перед поданням заявки на реєстрацію проводити пошук.
Пошук може бути проведений декількома способами:
- самостійно по загальнодоступних базах;
- патентним повіреним;
- патентним відомством Чехії.
Хто може бути заявником за заявкою на реєстрацію торговельної марки в Чехії?
Заявником за заявкою на реєстрацію ТМ в Чехії може бути фізична або юридична особа. Законодавством передбачається й можливість множинності заявників.
Чи необхідно мати заявку на реєстрацію торговельної марки, подану в Україні, аби звернутися до патентного відомства Чехії з метою реєстрації такої торговельної марки?
Ні, такої необхідності немає. Одначе, у випадку, якщо заявка на реєстрацію ТМ подається в Чехії після подання аналогічної заявки в Україні, то заявник може скористатися правом пріоритету за умови, що заявка на реєстрацію ТМ в Чехії подається протягом 6 (шести) місяців з моменту подання аналогічної заявки в Україні.
Чи може особа-резидент України самостійно подати заявку на реєстрацію торговельної марки в патентне відомство Чехії?
Перед патентним відомством Чехії у відносинах щодо реєстрації торговельної марки особа-резидент України має бути представлена через місцевого патентного повіреного.
Які вимоги до заявки на реєстрацію торговельної марки в Чехії висуває законодавство?
Заявка на реєстрацію торговельної марки в Чехії, як мінімум, має включати:
- інформацію про заявника;
- перелік товарів та/або послуг, щодо яких необхідно зареєструвати ТМ;
- зображення або будь-яке інше відтворення позначення, яке подається на реєстрацію.
Які форми подання заявки на реєстрацію торговельної марки доступні в Чехії?
Заявка на реєстрацію ТМ в Чехії може бути подана в електронній чи паперовій формі.
Який порядок розгляду заявки на реєстрацію торговельної марки в Чехії?
Після подання заявки на реєстрацію ТМ їй присвоюється дата подання, з якої заявник набуває право пріоритету щодо будь-якої третьої особи, яка пізніше може подати на реєстрацію тотожне чи схоже позначення для тотожних чи схожих товарів та/або послуг. Наступним етапом розгляду заявки є формальна експертиза, яка перевіряє, чи відповідає подана заявка вимогам щодо її змісту, встановленим законодавством. За умови відповідності заявки формальним вимогам, вона переходить на наступний етап, етап кваліфікаційної експертизи, де заявка перевіряється на предмет наявності підстав щодо відмови у реєстрації (відсутність розрізняльної здатності, описовість, ризик введення в оману, суперечність публічному порядку, загальноприйнятим принципам моралі тощо). У випадку, якщо під час проведення кваліфікаційної експертизи не було виявлено підстав для відмови у реєстрації ТМ, відбувається публікація відомостей про заявку в офіційному журналі патентного відомства Чехії, після чого протягом 3 (трьох) місяців будь-яка особа може подати заперечення проти реєстрації ТМ на підставі тих підстав, які беруться до уваги патентим відомством при проведенні кваліфікаційної експертизи (абсолютні підстави для відмови у реєстрації), а будь-яка особа, яка має більш раннє право, яке, на її думку, може порушити реєстрація ТМ, може подати заперечення проти реєстрації такої ТМ на цих підставах (відносні підстави для відмови у реєстрації).
Якщо протягом вказаного вище строку до патентного відомства не надійшло жодних заперечень, або розгляд заперечень, які надійшли, завершився на користь заявника, відбувається реєстрація торговельної марки, публікація відомостей про її реєстрацію в офіційному журналі патентного відомства Чехії та видача свідоцтва про реєстрацію торговельної марки заявнику.
Скільки коштує зареєструвати торговельну марку в Чехії?
За подання однієї заявки на реєстрацію ТМ в Чехії в 3 (трьох) класах МКТП в паперовій формі сплачується збір у розмірі 5000 чеських крон, за кожен клас МКТП понад 3 (три) - 500 чеських крон.
Ці витрати не включають витрати на оплату послуг патентного повіреного, розмір яких визначатиметься індивідуально залежно від, в тому числі, особливостей ТМ, яка подається на реєстрацію.
Який строк дії свідоцтва про реєстрацію торговельної марки в Чехії?
Строк дії свідоцтва про реєстрацію торговельної марки в Чехії становить 10 років і може бути продовжений кожен раз на новий 10-річний строк нескінченну кількість разів.