Все, що потрібно знати, аби вчасно та правильно підтримувати чинність прав на промисловий зразок в Україні
Загальний строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на промисловий зразок не може становити більш як 25 років від дати подання заявки. Це означає, що максимальний строк дії свідоцтва (патенту) на промисловий зразок - 25 років з моменту подання заявки, але на відміну, наприклад, від свідоцтва на торговельну марку, яке діє безперервно протягом 10 років з моменту подання заявки і може бути продовжене незліченну кількість разів на новий строк у 10 років, 25-річний строк дії свідоцтва (патенту) на промисловий зразок, по-перше, потребує щорічного підтримання чинності шляхом сплати відповідного збору, а, по-друге, до закінчення кожного 5-річного строку його дії до спливу 25 років з моменту подання заявки вимагає продовження на новий 5-річний строк.
Відтак, аби зрозуміти зміст написаного вище, пропонуємо розглянути дві ситуації: першу - коли свідоцтво (патент) на промисловий зразок діє протягом першого-четвертого років першого 5-річного строку, другу - коли перший 5-річний строк добігає кінця, і необхідно продовжувати дію свідоцтва (патенту) на наступний 5-річний строк.
Перша ситуація. Якщо Ви самостійно реєстрували (патентували) промисловий зразок, то, напевно, пам'ятаєте, що після отримання Вами висновку про реєстрацію промислового зразка (видачу патенту на промисловий зразок), Ви сплачували три платежі: збір за публікацію, державне мито та збір за підтримання чинності прав на промисловий зразок (збір за підтримання чинності патенту) за 1-й рік, який відраховується, починаючи з дати подання заявки, після чого Вам було видане свідоцтво (патент) на промисловий зразок. Далі, аби свідоцтво (патент) на промисловий зразок було чинним, Ви зобов'язані протягом останніх 6 місяців до закінчення кожного поточного року сплачувати збір за підтримання чинності прав на промисловий зразок (збір за підтримання чинності патенту) за наступний рік, тобто протягом останніх 6 місяців до закінчення 1-го року сплачуєте за 2-й, протягом останніх 6 місяців до закінчення 2-го року сплачуєте за 3-й, протягом останніх 6 місяців до закінчення 3-ого року сплачуєте за 4-й, протягом останніх 6 місяців до закінчення 4-ого року сплачуєте за 5-й, а далі…переходимо до другої ситуації.
Друга ситуація. Аби свідоцтво (патент) на промисловий зразок продовжувало діяти протягом нового 5-річного строку, протягом останніх 6 місяців до закінчення попереднього 5-річного строку Ви маєте звернутися до Укрпатенту з клопотанням про продовження строку чинності прав (патенту) на промисловий зразок й сплатити збір за наступний рік дії прав (патенту) на промисловий зразок. А далі - знову застосовується алгоритм першої ситуації.
Перша та друга ситуації відрізняються між собою тим, що в першому випадку достатньо сплатити відповідний збір й надіслати до Укрпатенту підтверджуючий документ, в той час як в другому випадку, окрім сплати відповідного збору й надання Укрпатенту підтверджуючого документа, необхідно підготувати й подати до Укрпатенту клопотання про продовження строку чинності прав (патенту) на промисловий зразок.
З огляду на певну специфіку визначення строків для сплати збору за підтримання чинності прав (патенту) на промисловий зразок, не дивно, що у власників відповідних свідоцтв (патентів) достатньо часто виникає запитання: «Що робити, якщо пропущено строк для сплати відповідного збору?»
Відповідаємо.
У Вас є можливість скористатися додатковим 6-місячним строком, який відраховується з дати закінчення основного 6-місячного строку для сплати річного збору за підтримання чинності прав (патенту) на промисловий зразок, але в такому разі розмір збору, який підлягатиме оплаті, збільшується на 50%.
Наші клієнти-власники свідоцтв (патентів) на промислові зразки кожного року завчасно отримують сповіщення про необхідність сплати відповідного збору, а також підтвердження його зарахування за фактом сплати, що дозволяє уникати будь-яких неприємностей, пов'язаних з несвоєчасною сплатою збору. Пропонуємо й Вам долучитися до їх лав та назавжди забути про плутанину у строках сплати збору, розмірах збору та інших деталях, які гальмують процес ефективного використання Вами переваг, що надає його власнику свідоцтво (патент) на промисловий зразок.