АВТОРСЬКЕ ПРАВО НА КОМП'ЮТЕРНУ ПРОГРАМУ. ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ І ЧИ ПОТРІБНО?
Комп'ютерна програма, як визначено у Законі України «Про авторське право і суміжні права», - це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату.
Комп'ютерна програма, як Ви вже, можливо, здогадалися з посилання на профільний закон вище, є об'єктом авторського права, і саме з цієї відправної тези слід виходити, якщо Ви розробили комп'ютерну програму і хочете отримати охорону своїх прав у зв'язку з цим.
Особливістю авторського права, в тому числі на комп'ютерну програму, є, як ми вже розповідали у матеріалі «Реєстрація авторського права і суміжних прав», те, що авторське право виникає внаслідок факту створення твору (комп'ютерна програма охороняється як літературний твір) і не вимагає його реєстрації чи будь-якого іншого спеціального оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Зважаючи на зазначене, у Вас може виникнути логічне запитання «якщо авторське право на комп'ютерну програму виникає внаслідок факту її створення, для чого мені її реєструвати?»
Розпочнемо з того, що, справді, якщо Ви - автор комп'ютерної програми, з моменту її створення вона охороняється як об'єкт авторського права, а Ви наділені всіма немайновими та майновими правами автора. Інститут же державної реєстрації авторського права існує в більшій мірі, як додаткова гарантія для розширення інструментарію захисту Ваших прав на твір, в тому числі на комп'ютерну програму, у випадку виникнення в майбутньому спору з третьою особою, наприклад, у зв'язку з оспорюванням нею Вашого авторства. Державна реєстрація авторського права якраз й покликана засвідчити авторство конкретної особи на твір, а також факт і дату опублікування твору, хоча варто відзначити, що державна реєстрація авторського права не зможе забезпечити Вам стовідсоткову гарантію, що Ваші права на твір не будуть оспорені, і це пояснюється, в тому числі процедурою державної реєстрації авторського права, про яку поговоримо нижче.
Однак, якщо резюмувати відповідь на питання, чи є необхідність у державній реєстрації авторського права на комп'ютерну програму, то не буде зайвим зазначити, що правильність рішення в даному випадку залежатиме від ряду факторів, зокрема, від мети створення комп'ютерної програми і подальших планів на неї. Так, наприклад, якщо Ви створили комп'ютерну програму і плануєте використовувати її як актив, скажімо, уклавши авторський договір на її використання третьою особою, ми б рекомендували Вам здійснити державну реєстрацію авторського права.
Та й загалом, зважаючи на незначну вартість й відносно короткі строки процедури державної реєстрації авторського права, ми не бачимо переконливих аргументів на користь позиції «реєструвати авторське право на комп'ютерну програму точно не потрібно». Однак, звісно ж, вибір лишається за Вами.
Як зареєструвати авторське право на комп'ютерну програму?
Процедура реєстрації авторського права на комп'ютерну програму розпочинається з підготовки пакету документів, який має включати:
- заяву;
- примірник комп'ютерної програми у матеріальній формі у вигляді вихідного тексту (фрагментів вихідного тексту) в обсязі, необхідному для її ідентифікації;
- документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення комп'ютерної програми, якщо вона була оприлюднена;
- настанову щодо використання комп'ютерної програми;
- документ про сплату збору за підготовку до державної реєстрації авторського права на комп'ютерну програму;
- документ про сплату збору за оформлення та видачу свідоцтва про державну реєстрацію авторського права.
Це базовий пакет документів, проте, залежно від особливостей Вашої ситуації він може розширюватися, наприклад, якщо документи подаються на реєстрацію представником, необхідно додати також довіреність.

Коли пакет документів зібрано, його необхідно подати до Укрпатенту, після чого розпочинається процес розгляду Вашої заявки.
Якщо Ви правильно оформили заяву і зібрали весь необхідний пакет документів, то процедура реєстрації авторського права на комп'ютерну програму триває два місяці. Якщо ж Ви допустили якісь неточності в заяві або подали неповний пакет документів, звісно, процедура затягнеться з огляду на необхідність усунення недоліків.
Важливо акцентувати увагу на особливостях державної реєстрації авторського права, з якими пов'язана наша теза, відображена вище, що державна реєстрація авторського права не забезпечить Вам стовідсоткової гарантії, що Ваші права на комп'ютерну програму не будуть оспорені. Ці особливості полягають в тому, що під час розгляду Вашої заявки Укрпатент не проводить експертизу твору і не встановлює факт виникнення авторства, а це означає, що реєстрація авторського права на комп'ютерну програму здійснюється виключно під відповідальність заявника, тобто Укрпатент, видаючи Вам свідоцтво про державну реєстрацію авторського права на комп'ютерну програму, засвідчує факт Вашого авторства на підставі наданих Вами документів, проте таке засвідчення не є абсолютним - третя особа матиме можливість оспорити Ваше авторство, наприклад, у судовому порядку, однак, в такому випадку саме їй, а не Вам (оскільки для Вас діє презумпція авторства) необхідно буде довести свою позицію належними доказами.
Як Ви вже зрозуміли, за результатами розгляду заявки (якщо всі формальні вимоги дотримані) Вам видається свідоцтво про державну реєстрацію авторського права на комп'ютерну програму.
Скільки ж коштує зареєструвати авторське право на комп'ютерну програму?
Як було сказано вище, в пакеті документів на реєстрацію авторського права Ви маєте надати підтверджуючі документи про сплату двох платежів - збору за підготовку до державної реєстрації авторського права та збору за оформлення та видачу свідоцтва про державну реєстрацію авторського права. Розмір збору за підготовку до державної реєстрації авторського права залежить від того, хто подає заявку - фізична чи юридична особа - в першому випадку він становитиме 255,00 гривень, в другому випадку - 510,00 гривень. Розмір збору за оформлення та видачу свідоцтва про державну реєстрацію авторського права так само залежить від того, хто подає заявку - фізична чи юридична особа - в першому випадку він становитиме 8,50 гривень, в другому випадку - 25,50 гривень. Варто відзначити, що документ, який підтверджує сплату збору за оформлення та видачу свідоцтва про державну реєстрацію авторського права, Ви можете подати до Укрпатенту не разом з заявкою, а протягом трьох місяців після отримання рішення про державну реєстрацію авторського права, проте, зважаючи на незначну суму, про яку йдеться, ми рекомендуємо все ж подавати весь пакет документів разом - це зекономить Ваш час і пришвидшить фінальний результат.
Якщо у Вас залишилися будь-які питання з приводу державної реєстрації авторського права на комп'ютерну програму, або Ви хочете доручити цю процедуру кваліфікованому юристу, команда arIPat буде рада надати Вам необхідний правовий супровід.