РЕЄСТРАЦІЯ ТОРГОВЕЛЬНОЇ МАРКИ, ЩО ВКЛЮЧАЄ НАЗВУ ДЕРЖАВИ «УКРАЇНА»
Не може одержати правову охорону позначення, яке зображує або імітує офіційну повну або скорочену назву держави «Україна» чи міжнародний літерний код держави «Україна». Таке позначення може бути включене до торговельної марки (надалі також - ТМ) як елемент, що не охороняється, якщо на це є згода Комісії щодо погодження питань про внесення позначення, що містить офіційну назви держави «Україна» до знака для товарів і послуг (надалі - Комісія).
А тепер про все за порядком.
Використанням офіційної назви держави «Україна» вважається внесення до ТМ позначення, що містить:
- офіційну назву держави «Україна», написану літерами української та/або будь-якої абетки;
- міжнародний код України «UA»;
- імітацію офіційної назви держави «Україна», написану літерами української та/або будь-якої абетки.
Якщо щодо перших двох пунктів питань не виникає (так, використанням офіційної назви держави «Україна» вважатиметься використання, наприклад, назви англійською мовою «Ukraine» або назви латиницею «Ukraina»), то щодо третього пункту потребує роз'яснення, що вважати «імітацією офіційної назви держави «Україна». Імітацією офіційної назви держави «Україна» слід вважати наслідування зазначеній назві з порушенням встановленого написання (наприклад, Уkraina, Ukreine), або її стилізоване виконання та стилізоване виконання міжнародного коду України «UA».

У всіх зазначених випадках особливістю реєстрації ТМ буде те, що, по-перше, така реєстрація можлива тільки за умови надання згоди Комісією, по-друге, навіть за надання нею згоди офіційна назва держави «Україна», включена до ТМ, охоронятися не буде.
Чи кожен бажаючий може подати на реєстрацію позначення, що в якості одного з елементів містить офіційну назву держави «Україна»?
Подати на реєстрацію таке позначення може кожен бажаючий, але отримати згоду Комісії - тільки той, хто відповідає встановленим вимогам і зможе це довести перед Комісією.
Першим так званим фільтром є суб'єкт, який звертається до Комісії за згодою. Так, згоду на використання в ТМ офіційної назви держави «Україна» може отримати:
- фізична особа-підприємець;
- юридична особа.
І хоча Ви пам'ятаєте, що власником ТМ може бути або фізична особа, або юридична особа, до Комісії може звернутися з клопотанням про надання згоди або фізична особа-підприємець, або юридична особа, тобто суб'єкт, який здійснює господарську діяльність.
Таким чином, якщо Ви не є суб'єктом господарювання, очевидно, що згоди на використання офіційної назви держави «Україна» у своїй ТМ Ви отримати не зможете.
Другим так званим фільтром є додаткові витрати, пов'язані з отриманням згоди на внесення до ТМ офіційної назви держави «Україна». Так, окрім звичайних для реєстрації торговельної марки витрат, Ви додатково маєте сплатити збір у розмірі 24000,00 гривень (один заявник, заявка подана в паперовій формі) або 19200,00 гривень (один заявник, заявка подана в електронній формі), що в декілька разів може бути більшим, аніж всі витрати на реєстрацію звичайної ТМ разом узяті.
І нарешті третім так званим фільтром є необхідність доведення перед Комісією наявності щодо заявника одного або сукупності з-поміж перелічених нижче факторів:
- використання офіційної назви держави «Україна» як елемента ТМ не суперечитиме публічному порядку, принципам гуманності й моралі, сприятиме інтересам держави та не вводитиме в оману громадськість щодо особи, яка виробляє товар чи надає послуги;
- товари і послуги, щодо яких передбачається використання такої ТМ, мають промислову, освітню, наукову, культурну чи художню цінність;
- види товарів та/або послуг, які виробляє та/або надає заявник, є унікальними, притаманними лише Україні;
- заявник займає домінуюче положення на ринку України щодо товарів та/або послуг, для яких передбачається використання ТМ;
- заявник здійснює зовнішньоекономічну діяльність та у своїй групі товарів та/або послуг зовнішньоекономічної діяльності займає домінуюче положення;
- тривалість діяльності заявника на ринку України або світовому ринку щодо таких товарів та/або послуг становить не менше 5 років.
Доводити Вашу відповідність одному чи декільком факторам, переліченим вище, Ви можете шляхом надання документів, що підтверджують визнання якості Ваших товарів та/або послуг на національному та/або міжнародному рівні за результатами участі в виставках, конкурсах, конференціях, семінарах (копії дипломів, грамот, нагород тощо); відомостей про Вашу діяльність в інтересах України, опублікованих в офіційних засобах масової інформації; документів, що підтверджують тривалість Вашої діяльності на ринку та обізнаність споживачів з такою діяльністю (рекламні договори, відгуки клієнтів, відомості про функціонування веб-сайту та/або соціальних мереж, через які відбувається пропонування товарів та/або послуг) тощо.
Для того, аби Ваша аргументація виглядала професійно, Ви маєте розробити чітку лінію дій - оберіть з-поміж перелічених факторів ті, які характеризують Вас і будуть слугувати на Вашу користь, після чого на кожен з них наведіть конкретні аргументи, підкріплені фактичними даними. Ваше обґрунтування має викликати довіру і бути беззаперечним.
Не можна обійти увагою процедуру надання згоди Комісією на включення до ТМ офіційної назви держави «Україна».
Так, вона має одну цікаву особливість.
Висновок про необхідність отримання згоди Комісії на включення до ТМ позначення, що містить офіційну назву держави «Україна», робить під час кваліфікаційної експертизи експерт. Тобто, звісно, перед подачею заявки на реєстрацію ТМ Ви, володіючи інформацією, описаною вище, розумієте, що Вам необхідно буде отримувати згоду Комісії, однак, звернутися з клопотанням про її отримання Ви можете тільки після того, як Вам надійде повідомлення від експерта.
Клопотання розглядається Комісією протягом трьох місяців з дати прийняття його до розгляду. За результатами розгляду приймається рішення про надання згоди на внесення позначення, що містить офіційну назву держави «Україна», до ТМ або про відмову в наданні такої згоди, після чого продовжується кваліфікаційна експертиза Вашого позначення. Звісно, у випадку, якщо рішення Комісії не на Вашу користь, Вам буде відмовлено у реєстрації Вашого позначення.
Підсумовуючи, варто відзначити, що процедура отримання згоди Комісії на внесення позначення, що містить офіційну назву держави «Україна», до ТМ є достатньо складною і потребує в першу чергу глибинної аргументації щодо відповідності заявника одному чи декільком факторам, які дозволяють використовувати при здійсненні господарської діяльності ТМ, що включає офіційну назву держави «Україна». Звісно, у зв'язку з цим ми би рекомендували скористатися послугами юристів у сфері права інтелектуальної власності, причому не тільки на етапі необхідності підготовки клопотання до Комісії, а й на етапі подання заявки на реєстрацію ТМ, адже саме в цій точці необхідно проаналізувати наперед, чи зможете Ви отримати згоду, чи достатньо у Вас аргументів, чи зможуть вони переконати Комісію. Якщо ж Ви з якихось причин вирішили всі ці етапи проходити самостійно, рекомендуємо Вам при підготовці клопотання бути послідовними й переконливими у своїй аргументації, яку слід підкріпити беззаперечними фактами, що не зможуть лишити Комісії іншого вибору, аніж винести рішення на Вашу користь.