Що таке медіація?

Медіація - позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Які правові підстави для проведення медіації?

Для початку процедури медіації мають бути виконані дві умови:

  • наявна медіаційна угода;
  • наявний договір про проведення медіації.

Варто підкреслити, що медіація може бути застосована тільки тоді, коли на це є згода ОБИДВОХ сторін можливого або наявного конфлікту (спору). Така згода оформлюється шляхом укладення медіаційної угоди в письмовій формі у вигляді або медіаційного застереження в договорі (наприклад, Ви як ліцензіар уклали ліцензійний договір з ліцензіатом на використання останнім належної Вам торговельної марки і в цьому ж договорі прописали, що спори, які можуть виникнути у зв'язку з ним, підлягають вирішенню в порядку проведення медіації), або окремої угоди (наприклад, Ви у співавторстві з іншою особою написали комп'ютерну програму, однак, між Вами виникли розбіжності щодо подальшого її використання, і для вирішення таких розбіжностей Ви вирішили застосувати медіацію, уклавши про це медіаційну угоду).

Мета медіаційної угоди - зафіксувати факт обопільної згоди сторін можливого або наявного конфлікту (спору) на вирішення такого конфлікту (спору) шляхом проведення медіації.

Мета ж договору про проведення медіації - зафіксувати умови, на яких медіатором будуть надаватися Вам послуги з проведення медіації як сторонам можливого або наявного конфлікту (спору).

В той час як медіаційна угода укладається між сторонами можливого або наявного конфлікту (спору), договір про проведення медіації укладається між сторонами можливого або наявного конфлікту (спору) та медіатором.

Яка роль медіатора в проведенні медіації?

Медіатор - спеціально підготовлена нейтральна, незалежна, неупереджена фізична особа, яка проводить медіацію.

Функція медіатора - допомогати сторонам конфлікту (спору) здійснювати комунікацію, досягати порозуміння та проводити переговори.

На відміну від судді в судовому процесі або арбітра в арбітражному процесі медіатор не приймає рішення за результатами вирішення конфлікту (спору), а лише координує процес. Тільки сторони медіації визначають перелік питань, які обговорюватимуться, варіанти врегулювання конфлікту (спору), зміст угоди за результатами медіації, строки та способи її виконання, інші питання щодо конфлікту (спору) та проведення медіації.

Чому для вирішення спору у сфері права інтелектуальної власності є сенс обрати медіацію?

По-перше, об'єкти права інтелектуальної власності (чи то торговельні марки, чи то корисні моделі, чи то об'єкти авторського права) є результатом інтелектуальної, творчої діяльності людини, а, відтак, відносини, що виникають у зв'язку з ними, мають чітко виражений індивідуальний характер, глибинний аналіз якого може бути проведений виключно в процесі активної комунікації між сторонами таких відносин, що й забезпечує медіація.

По-друге, одним з основних принципів медіації є конфіденційність. Зважаючи на тісний зв'язок між об'єктами інтелектуальної власності та репутаційними ризиками їх власників, умова про конфіденційність набуває особливого значення (ще більшого значення вона набуває, коли мова йде про успішні бренди з розгалуженою мережею франшиз).

По-третє, медіація надає Вам можливість обрати медіатора, який би відповідав Вашим критеріям професійності і спеціалізувався на праві інтелектуальної власності (на відміну від суду, де Ви не можете бути впевнені, що суддя, який розглядає Вашу справу, має ґрунтовні знання саме у сфері права інтелектуальної власності). І хоча медіатор не приймає рішення по суті конфлікту (спору), не можна применшувати значення його знань у сфері права інтелектуальної власності для якісного врегулювання конфлікту (спору).

По-четверте, медіація надає можливість сторонам конфлікту (спору) здійснювати його врегулювання на зручних їм умовах. Так, саме сторони конфлікту (спору) визначають, зокрема, строки, місце та мову (мови) проведення медіації.

Безкоштовна консультація

Щоб отримати безкоштовну консультацію з Вашого питання, зателефонуйте, будь ласка, нам за номером телефону +38 (096) 769-55-91 або залиште свої контакти, і ми зв'яжемося з Вами найближчним часом.