Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства» № 816-IX, який Верховна Рада ухвалила 21 липня 2020 року про це повідомляє сайт президента.
 
Закон удосконалює охорону прав інтелектуальної власності на винаходи і корисні моделі і гармонізує національне законодавство до положень права Європейського Союзу в цій сфері відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
 
Зокрема, документ розширює перелік прав і обов'язків суб'єктів прав на винаходи / корисні моделі та перелік об'єктів технологій, на які не поширюється правова охорона. Передбачається можливість подачі заявок в електронній формі та надається право подавати заперечення проти заявок на винаходи після їх публікації.
 
Також документ уточнює порядок надання додаткової охорони прав на винаходи лікарських засобів.
 
Крім того, законом передбачена адміністративна процедура визнання недійсним права на винахід або корисну модель (post grant opposition), що дасть можливість швидко припиняти активність недобросовісних власників патентів, так званих патентних тролів.
 
Документ сприятиме більшій прозорості процедур придбання та розпорядження правами інтелектуальної власності, підвищення якості охоронних документів, впровадження ефективного механізму захисту прав інтелектуальної власності і створить передумови для активізації винахідницької діяльності.
Крім того, Глава держави підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки та промислові зразки і боротьби з патентними зловживаннями» № 815-IX, який парламент також прийняв 21 липня 2020 року.
 
Закон регулює порядок реєстрації промислового зразка і її припинення. Вводиться адміністративний спосіб визнання недійсними права (свідоцтва) на промислові зразки в Апеляційній палаті (post grant opposition). Це дозволить швидше і ефективніше боротися і запобігати виникненню так званого патентного троллінгу, коли недобросовісні особи зловживають правами на промислові зразки, які не є новими, що переважно має місце на митному кордоні.